Guzy NET to jedne z najbardziej nietypowych rodzajów nowotworów

Guzy NET to jedne z najbardziej nietypowych rodzajów nowotworów

Guzy NET to jedne z najbardziej nietypowych rodzajów nowotworów. Najpierw nie dają absolutnie żadnych objawów, a gdy objawy już są, to lekarze często mylą je z astmą, zespołem jelita drażliwego, a nawet… z chorobami psychicznymi! Okazuje się jednak, że nawet z tak podstępnym wrogiem mamy szansę wygrać, a medycyna przynosi nam coraz lepsze narzędzia walki.

WIEDZA – NASZA NAJWIĘKSZA BROŃ

Niestety, kampanie społeczne napotykają opór – wolimy nie wiedzieć, nie czytać, nie słyszeć. Tymczasem wiedza na temat nowotworów może uratować nam życie, gdyż dzięki niej wiemy jak zapobiegać nowotworom, jakie wykonywać badania profilaktyczne oraz jakie dolegliwości powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.

CO TO ZNACZY NET?

NET to skrót, pod którym kryją się guzy neuroendokrynne – podstępny, niespecyficzny rodzaj nowotworów, które najczęściej zlokalizowane są w przewodzie pokarmowym. Układ neuroendokrynny składa się z układu nerwowego i hormonalnego, dlatego też guzy NET bardzo często zaburzają wydzielanie hormonów w naszym organizmie.

NET: JAKIE BADANIA PROFILAKTYCZNE?

Oczywiście ważne jest obserwowanie swojego organizmu i zgłaszanie się do lekarza zawsze wtedy, gdy dzieje się coś, co odbiega od normy. Bardzo często jednak zdarza się, że gdy obserwujemy u siebie niepokojące objawy na leczenie jest już po prostu za późno, bo choroba jest już w etapie przerzutów. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Oczywiście, w przypadku guzów standardowym badaniem diagnozującym jest badanie wycinka guza, jednak procedura ta może i powinna być poprzedzona badaniami, z których jedno wykonać możemy sami i to we własnym domu.

Źródłem powstania nowotworów neuroendokrynnych są komórki, które w naszym organizmie wytwarzają hormony oraz inne substancje tak zwane czynne biologicznie. Gdy dochodzi do powstania guza, już w początkowym etapie choroby wykryć go można poprzez badanie moczu, które wykonać możemy sami, w domu za pomocą testu Sintrex. Test zakupić można w aptece lub zamówić przez internet. Podczas gdy kolejki do specjalistów wydłużają niebezpiecznie proces diagnostyczny, domowe testy Sintrex są dostępne cenowo i pomagają w walce, w której liczy się każdy dzień.

NOWOTWORY NET W LICZBACH

Nowotwory neuroendokrynne to rzadka choroba, ale właśnie dlatego tak podstępna: nie tylko pacjenci wiedzą o niej mało, ale nawet sami lekarze, mając z nią do czynienia sporadycznie, nie zawsze w objawach rozpoznają od razu symptomy guzów NET. To wszystko prowadzi do niskiego poziomu wyleczalności i przeżywalności.

NOWOTWORY NEUROENDOKRYNNE – LECZENIE

Guzy NET to tak naprawdę wiele różnych rodzajów guzów; niektóre z nich są łagodne, inne wysoce złośliwe. W przypadku guzów łagodnych, dzięki jego operacyjnemu usunięciu można doprowadzić pacjenta do całkowitego, stuprocentowego wyleczenia. W przypadku trudniejszych przypadków stosuje się różne metody leczenia, od naświetlań czyli radioterapii, poprzez terapię hormonalną i podawanie tak zwanej chemii, aż po operacyjne usunięcie guza. Niestety, z powodu niskiego stanu wiedzy i braku samokontroli wciąż są to nowotwory które często doprowadzają do zgonów pacjentów.

STRACH RÓWNIE GROŹNY CO CHOROBA

Lekarze wciąż alarmują i apelują, aby przed nowotworami nie chować głowy w piasek. Strach jest tutaj naszym największym wrogiem. Najlepszą metodą na uniknięcie zachorowania jest zdrowy styl życia, edukacja i badania profilaktyczne, gdyż większość nowotworów jest wyleczalna, jeśli tylko wykryjemy ją odpowiednio szybko.

Dodaj komentarz

Close Menu