Badanie nic nie boli a może uratować życie!

Badanie nic nie boli a może uratować życie!

Trzeba się badać, aby wykrywać choroby nowotworowe wtedy, gdy są do wyleczenia – zdanie to jest powszechnie znane i powtarzane. Zdanie proste, jasne, oczywiste. Dlaczego jednak wiedza, którą posiadają już nawet dzieci, nie przekłada się na działanie? Według Głównego Urzędu Statystycznego wciąż mniej niż połowa Polaków wykonuje badania profilaktyczne. W czym tkwi problem?

badania – egzotyczne fanaberie?

Zmiany społeczne dokonują się powoli: zmiany w mentalności, zmiany zajmują dekady. Dlatego też, mimo tego co komunikują nam lekarze i eksperci, nie badamy się. Dbałość o zdrowie nie leży w naszej europejskiej, zachodniej, współczesnej cywilizacji. Jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym nastawionym na zdobywanie dóbr materialnych.

zdrowie – może poczekać?

Każdego dnia czeka nas wiele wyzwań. Musimy zająć się domem, pracą, dziećmi. Musimy zrobić zakupy, naprawić auto i wstawić pranie… W tej codziennej gonitwie dbanie o zdrowie nie jest dla nas priorytetem. Zawsze jest coś ważniejszego, jednak wystarczy wziąć kartkę, ołówek i spisać wszystkie sprawy do załatwienia pamiętając, aby na samym początku listy były zawsze sprawy związane ze zdrowie. To prosty nawyk, który można sobie wyrobić. Warto zapisać sobie także alarm w telefonie, który będzie nam przypominał o wykonaniu szeregu badań. Z pomocą przyjdzie także kalendarz, w którym na cały rok możemy zaplanować sobie wykonanie badań profilaktycznych.

lepiej nie wiedzieć?

Jednym z pokutujących u nas przekonań, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, jest powiedzenie “lepiej nie wiedzieć”. Przeanalizujmy jednak to powiedzenie i rozłóżmy na czynniki pierwsze: co to tak naprawdę oznacza “lepiej nie wiedzieć”? Lepiej dla mnie, moich dzieci i mojej rodziny będzie, gdy nie będziemy wiedzieć o chorobach toczących moje ciało? Lepiej się nie badać aby mieć czas uniknąć śmieci?

Czasem warto skonfrontować tak zwane mądrości ludowe z własnym rozsądkiem.

badania – strach, stres, ból?

Kolejną przyczyną tego, iż Polacy nie wykonują badań profilaktycznych jest strach. Zwyczajnie boimy się lekarzy, gabinetów, szpitali i tego, co może nas tam czekać. Oczywiście, wiele badań faktycznie nie jest przyjemna, jednak w Polsce dostępne dla polskich pacjentów są dziesiątki badań, które są zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne.

Zupełnie komfortowe są badania tak zwane obrazowe, czyli takie, w których lekarz może zobaczyć obraz wnętrza naszego ciała. Do badań obrazowych należy badanie RTG czyli popularny rentgen. Wykonywać go powinni pacjenci którzy palą papierosy, którzy mieszkają w miejscowościach o wysokim poziomie smogu oraz ci wszyscy, w której rodzinie pojawiał się nowotwór płuc. Kolejnym bezinwazyjnym badaniem obrazowym jest badanie USG, dzięki któremu możemy wykrywać niebezpieczne zmiany piersi, węzłów chłonnych, brzucha czy narządów rodnych u kobiet. Warto pamiętać, iż coraz więcej testów, także w kierunku nowotworu, możemy wykonać w domu z próbki moczu. Badanie takie oferuje Sintrex – domowy, komfortowy i nieinwazyjny test z moczu diagnozujący rakowiaka i inne nowotwory przewodu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Close Menu