Tester Sintrex do zrobienia samemu w domu – określa poziom kwasu 5-hydroksyindolooctowego w organizmie człowieka . Podwyższony poziom kwasu ( 5 HIAA) może pomóc w diagnozie nowotworów : przewodu pokarmowego, żołądka, jelit ,gruczołu mlekowego.
Kwas 5-hydroksyindolooctowy: co to jest? Kwas 5-hydroksyindolooctowy (5-HIAA) to organiczny związek chemiczny, który jest produktem metabolizmu tryptofanu i rozpadu serotoniny. Tryptofan to aminokwas białkowy, a serotonina – hormon tkankowy. Oznaczenie 5-HIAA stosuje się przede wszystkim w diagnostyce rakowiaka i innych nowotworów neuroendokrynnych.
W moczu zdrowego człowieka stężenie 5-HIAA jest niewielkie. Rakowiaki produkują nadprogramowe ilości serotoniny, a to wiąże się z podwyższonym stężeniem 5-HIAA w moczu chorego. Zwiększone wartości 5-HIAA czasem występują także w przebiegu raka płuc i trzustki. Wywodzą się z jelita cienkiego, najczęściej są nowotworami wyrostka robaczkowego. Ich wykrycie jest najczęściej przypadkowe przy okazji zabiegów operacyjnych z innych powodów.
Objawy kliniczne, a tym samym wykrycie rakowiaka następuje w momencie, gdy jest to już zaawansowana postać nowotworu i pojawiają się przerzuty. Rakowiaki wydzielają serotoninę, która wywołuje objawy zwane „zespołem rakowiaka” – zaczerwienienie skóry, biegunki, trudności w oddychaniu, astma lub świszczący oddech, zastoinowa niewydolność serca, kołatanie serca, bóle brzucha, obrzęki.
Dlatego bardzo ważne aby wykryć ten rodzaj nowotworu wcześniej- należy zrobić sobie w domu badanie testerem Sintrex . Oznaczenie poziomu kwasu 5 -HIAA w organizmie może pomóc we wczesnym wykryciu nowotworu neuroendokrynnego.
OPIS
Badanie testerem Sintrex – jak się przygotować do badania?
Przed badaniem testerem Sintrex należy na trzy dni:
- powstrzymać się od jedzenia określonych rzeczy i przyjmowania pewnych leków, przede wszystkim tych, które zawierają tryptofan.
- nie jeść bananów, kiwi, awokado, ananasa, orzechów, śliwek, brzoskwiń, pomidorów, czekolady oraz pić herbaty czy kawy -te produkty mogą wpłynąć na dodatni wynik testu,
- na dodatni wynik testu mogą mieć również leki takie jak paracetamol, salicylany, metysergid, fenobarbital i niektóre cytostatyki,
- wynik fałszywie ujemny może być efektem spożycia alkoholu – dlatego też należy nie spożywać alkoholu przed wykonaniem testu,
- niektóre leki z grupy neuroleptyków, inhibitorów MAO, metylodopy, izoniazydu i kwasu acetylosalicylowego mogą również wpłynąć na fałszywy wynik testu.
Opis kolorów wyników:
1-3 wynik ujemny . Niski poziom kwasu hydroksyindoolooctowego .
4-5 wynik słabo dodatni . Zrób test jeszcze raz i bardziej rygorystycznie podejdź do zaleceń
żywieniowych na 3 dni przed badaniem
6-8 wynik dodatni Występuje podwyższony poziom kwasu hydroksyindooloctowego .
Wyeliminuj u siebie żółtaczkę i obecność Helicobacter Pylori( bakterię
odpowiedzialną za występowanie wrzodów żołądka) . Zrób test jeszcze
raz i bardziej rygorystycznie podejdź do zaleceń żywieniowych na 3
dni przed badaniem . Jeśli wynik wyjdzie taki sam udaj się na
konsultacje do lekarza i zrób kompleksowe badania
9 wynik zakłócony Zakażenie Helikobacter Pylori -wrzody żołądka .
Jeśli osad wyjdzie koloru zielonego lub szarozielonego to oznacza ,że wystąpiło zakażenie żółtaczką – zakażenie błony śluzowej żołądka. Należy wówczas przeprowadzić dodatkowe badania w tym kierunku.