Wiedza najlepszym sposobem walki z nowotworami

Wiedza najlepszym sposobem walki z nowotworami

Wiedza najlepszym sposobem walki z nowotworami – to motto przyświeca nam w prowadzeniu naszych działań edukacyjnych. Nowotworów nie należy się bać, trzeba im zapobiegać, a żeby wroga pokonać, trzeba wiedzieć o nim jak najwięcej. Dziś więc opowiadamy o genetycznych uwarunkowaniach rozwoju komórek nowotworowych w naszych organizmach.

geny, życie i wiek

Powstanie nowotworu spowodowane jest działaniem wielu czynników. Wszystkie te czynniki naukowcy usystematyzowali w trzech grupach:

  1. czynniki genetyczne
  2. czynniki środowiskowe
  3. wiek

Pierwszą grupą czynników wpływających na zachorowalność na nowotwory są czynniki genetyczne. Wydawać by się mogło, że przecież na geny wpływu nie mamy, więc nowotworów uwarunkowanych genetycznie nie możemy się ustrzec. To błędne myślenie!

badania genetyczne naszym orężem

Osoby, u których w rodzinie pojawiły się już choroby nowotworowe, mogą wykonać tak zwane badania genetyczne, aby przekonać się, czy odziedziczyli w genetycznym prezencie także predyspozycje do zachorowania na choroby nowotworowe. Aby wykonać testy genetyczne w kierunku predyspozycji do zachorowania na choroby nowotworowe, wystarczy zgłosić się do swojej poradni POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) i do swojego lekarza rodzinnego. Należy zgłosić lekarzowi, że w rodzinie wystąpiły już choroby nowotworowe i poprosić o poradę dotyczącą badań genetycznych. Każdy lekarz rodzinny posiada wiedzę i informację na temat tego, jak w danym województwie i mieście wygląda sytuacja w zakresie badań genetycznych; lekarz rodzinny pokieruje pacjenta tak, aby pomóc mu w wykonaniu badań.

rodzinny wywiad

Zanim udamy się do lekarza rodzinnego z prośbą o pomoc w wykonaniu badań genetycznych, warto porozmawiać z rodziną, na przykład podczas rodzinnego spotkania. Warto porozmawiać z rodziną na temat tego, kto w Państwa rodzinie chorował na nowotwory, w jakim wieku wystąpiła choroba, jakie dokładnie narządy zaatakowane zostały chorobą, czy zdiagnozowano przerzuty. Wszystkie te informacje, otrzymane od członków rodzin, a następnie przekazane lekarzowi rodzinnemu, pomogą podjąć Wam wspólnie decyzję dotyczącą wszelkich działań profilaktycznych, w tym także badań genetycznych.

czy badania genetyczne są bolesne?

Wiele osób, nawet tych, które chciałyby zadbać o swoje zdrowie, obawia się wszelkich procedur medycznych, nawet tych, które są całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Do takich właśnie całkowicie komfortowych badań należy badanie DNA czyli badanie naszych genów. Laboratorium, aby dokonać badania naszych genów, potrzebuje jedynie niewielkiej próbki naszej śliny lub krwi.

mam wynik – co dalej?

Jeśli w wynikach badań genetycznych otrzymaliśmy informację, że jesteśmy genetycznie narażeni na chorobę nowotworową, nie powinniśmy się załamywać, bowiem wynik taki absolutnie nie jest wyrokiem! Wręcz przeciwnie! Osoba, która posiada już wiedzę, iż jest genetycznie obciążona na przykład ryzykiem zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego, może podjąć odpowiednie i bardzo skuteczne działania, które po pierwsze mogą wręcz uchronić ją przed zachorowaniem, a po drugie wykryć ewentualną chorobę we wczesnym etapie, kiedy to szanse na wyleczenie się czasem stuprocentowe!

badania po badaniu

Jeśli z laboratorium badań genetycznych otrzymaliśmy informację, że jesteśmy genetycznie obciążeni ryzykiem zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego, powinniśmy zachować zdrowy styl życia i regularnie wykonywać badania profilaktyczne, które wykryją potencjalną chorobę wtedy, gdy będzie ją można wyleczyć. Jednym z badań pomocnych w diagnozowaniu chorób nowotworowych jest Sintrex dostępny w aptekach i przez internet, który wykonać możemy sami, w domu. O tym oraz o wszystkich innych badaniach profilaktycznych opowie Państwu lekarz rodzinny w Waszej poradni ogólnej. Warto się badać. Warto zachować zdrowie jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Close Menu